Apple kendi modemini üretmekten vazgeçiyor! Beceremediler!

Tedarik zinciri kaynaklarına atıfta bulunan forum kullanıcısı, iPhone üreticisinin projeyi tamamen kapatmaya hazırlandığını belirtiyor. Son raporlar, Apple’ın yıllarca süren yatırımlara ve yetenek kazanımına rağmen kendi modem çipini yaratmakta zorlandığını ve şirketin akıllı telefon modemleri konusunda Qualcomm gibi diğer çip üreticilerine bağımlı kaldığını öne sürüyordu.

Naver’de paylaşılan gönderide kullanıcı, Cupertino şirketinin “birkaç yıldır kendi bünyesinde geliştirmekte olduğu 5G modem geliştirme departmanına ve personeline devam eden yatırımını sona erdirmeye başladığını” belirtiyor.

Gönderide, şirketin söylentilere göre 4. nesil iPhone SE modeli için kendi modem çipini tasarlama çabalarının başarısız olduğu ve “tamamen temizlenmesinin beklendiği” belirtiliyor. Gönderide öne sürülen iddialar, aynı bilgiyi Japon bir kaynaktan aldığını iddia eden X ihbarcısı Revegnus (@Tech_Reve) tarafından da doğrulandı.

Apple kendi modemini üretmekten vazgeçiyor! Beceremediler!

Bu ayın başındaki raporlar, Apple’ın kendi 5G modem çipini bir akıllı telefona getirme planlarının 2025’in sonuna veya 2026’nın başına kadar gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığını belirtmişti. Bloomberg raporu, Apple’ın Qualcomm ile olan anlaşmasını yenileyerek Qualcomm’un modemlerini de dahil etmesinden aylar sonra geldi.

Apple’ın 2019 yılında Intel’in modem birimini 1 milyar dolara başarıyla satın almasına ve şirketin bir yıl sonra başlayan çip geliştirme çabalarına rağmen raporda, Apple’ın kendi modemini tasarlama girişiminin yıllar içinde birçok engelle karşılaştığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x