Daha pratik bir çözüm yok! Tencereyi patatesle, bıçakları limonla ovunca bakın ne oluyor

Hayatımızın her alanında zorlandığımız bazı noktalar olabiliyor. Özellikle ev, iş, temizlik, sağlık alanında zahmetli gibi görünen işlerle karşı karşıya kalıyoruz. Ancak günlük hayattaki bazı sorunları pratik çözümlerle halletmek çok basit. İşte bazı sorunları çözümlemenin en basit yolları.

YANMIŞ TENCEREYİ PATATESLE TEMİZLEYİN

Tencereler kullanıma bağlı olarak zamanla yanmaya, kararmaya başlıyor. Yüksek ısıya maruz kalınca temiz görüntüsünü kaybeden tencereleri atmak yerine patatesle temizleyebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey dibi yanan tencereye tuz döküp biraz beklemek. Ardından patatesi ikiye bölüp ovalayabilirsiniz. Suyla duruladıktan sonra renginin açıldığını göreceksiniz. İçerisindeki maddeler sayesinde patates yanık lekeleri geçirmede etkili olur.

AYAK AĞRILARI İÇİN FARKLI BİR YÖNTEM

Ayak ağrıları genellikle uzun süre ayakta çalışmak, çok yürümek, koşmak ve daha birçok nedenden dolayı oluşabiliyor. Ancak bu durum günlük yaşantınızı fazlasıyla etkileyebilir.

Dinmek bilmeyen ayak ağrısından kurtulmak için ilginç bir yöntem mevcut. Kulağa garip gelse de etkili ve basit olan bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ayağınızın 3. ve 4. parmaklarını birbirine yakınlaştırmanız gerekiyor. Bunun için kolay çıkabilen nesnelerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede sinirlere eşit baskı yapmış olursunuz.

AYAKKABILAR SIKIYORSA BUNU DENEYİN

Özellikle yeni alınan ayakkabılar kalıbı nedeniyle ayakları sıkabilir. İlk etapta ayakları zorlayan bu durum zamanla geçebiliyor. Ancak ayakkabının sıkmasını önlemek için ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Bu durumu önlemek için yeni aldığınız ayakkabıları önce buhara tutup ardından kalın çorapla giyebilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak ise el havlusunu ıslatarak ayakkabıların içinde bekletebilirsiniz. 24 saatin sonunda ayakkabılar gevşeyebilir.

PASLANAN BIÇAKLAR İÇİN LİMON YÖNTEMİ

Sıklıkla olmasa da kullandığımız bazı ürünler zamanla paslanabiliyor veya paslanmış halde kullanılıyor. İnsan sağlığı için büyük risk taşıyan paslı nesneleri temizlemek için limon kullanabilirsiniz.

Özellikle her zaman kullanılan bıçaklar paslanmaya çok müsait. Paslı bıçakları temizlemek veya paslanmayı önlemek için pratik püf noktalar bulunuyor. Yarım limonun üzerine tuz döküp paslanmış bıçağı temizleyebilirsiniz.

Paslanmış ürünleri soğan kullanarak temizlemek de mevcut. Asidik özellikleri olan soğan ve limon bıçakta oluşan zararlı maddeleri yok eder. Bu sayede bıçakları çöpe atmak yerine temizleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

BUHAR LEKELERİ İÇİN DİŞ MACUNU

Genellikle ayna ve cam yüzeylerde oluşan buhar lekeleri rahatsız edici bir görüntüye neden oluyor. Ev içerisinde ne kadar temizlik yapılsa da kirli bir görüntü oluşuyor.

Camlarda oluşan buhar izlerini temizlemek için diş macunu, su ve temizlik bezi kullanmak yeterli olacaktır. Diş macununu sulandırarak bez yardımıyla camları, aynaları silebilirsiniz. Sonucunda lekeden eser kalmayacak.

ELDEKİ YEMEK KOKUSU ÇELİKLE TEMİZLENİYOR

Bazı yiyeceklerde olan yoğun kokular pişirme aşamasındayken elimize sinebilir. Yıkasak bile çıkmayan kokular bir süre sonra insanları rahatsız eder. Bunun için kullanmanız tek şey çelik bir kaşık. Kötü kokuları gidermek için suyun altında çelik kaşığı ovalamanız gerekiyor.

KAVANOZ KOKUSUNU GİDERMEK ÇOK BASİT

Kullanılan kavanozlar genellikle içerisindeki yiyeceklerin kokusunu çeker. İçine farklı bir ürün koymak istediğinizde ise tüm kokular karışarak daha da kötü bir hal alabilir. Ayrıca kavanoz etiketleri çıkarıldığında yapışkanlık bir türlü gitmez

Kavanozları kullanışlı hale getirmek için üzerine yemek yapımında kullanılan margarini sürün. 10 dakika bekledikten sonra etiketlerin yapışkan hali ortadan kalkar. Kokuyu gidermek için ise kavanozları karbonatlı suyla yıkayabilirsiniz.

BAKLİYATLARI BÖCEKLENMEDEN KURTARIN

Kuru bakliyatların böceklenme problemi muhafaza ettiğimiz alanlardan kaynaklı olabilir. O nedenle saklama koşullarını gözden geçirmekte fayda var. Ardından bakliyatları koyduğunuz kapların ağzını sıkıca kapattığınızdan emin olmalısınız.

Böceklenmeyi önlemek için bakliyatların içine defne yaprağı koyabilirsiniz. Defne yaprağı sayesinde kurtlanma, kelebek oluşumu ve böceklenme gibi sorunlar yaşanmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x