Araştırma: Türkiye’ye gelen turistler ortalama 2 bin 900 dolar harcıyor, ülkeyi ‘bütçe dostu’ buluyorlar

Ipsos’un Visa için yaptığı araştırmaya göre Türkiye’ye gelen turistler ortalama 11 gece konaklıyor. En çok lezzetli yemekleri seviyorlar, Türkiye’yi bütçe dostu buluyor, “cazip alışveriş imkânlarına” bayılıyorlar. Seyahat başına ortalama 2 bin 900 dolar harcayan turistlerin yüzde 40’ı 12 ay içinde tekrar gelmek istiyor.

Nisan – Haziran 2023’te yapılan araştırma, dünya genelinde 37 ülkede 40 binden fazla tüketicinin son 12 aydaki seyahatleri ve gelecek 12 ay için olan seyahat planları ile ilgili yapılan anket sonuçlarını kapsıyor.

Hürriyet’ten Sefer Levent’in haberine göre öne çıkan bulgular şöyle:

* Konaklama tercihleri açısından bakıldığında, yabancı turistler genellikle Türkiye’de ortalama 11 gece konaklıyor.

* Güvenlik, temizlik ve konum, Türkiye’yi ziyaret eden turistler için konaklamada temel kriterler olarak gösteriliyor.

* Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin yüzde 80’i konaklamak için otelleri tercih ediyor. Bu alanda BAE (yüzde 91), Almanya (yüzde 89) ve İngiltere (yüzde 84) öne çıkıyor.

* Visa 2023 Global Seyahat Trendleri Araştırması’na göre Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistler seyahat başına ortalama 2 bin 900 dolar harcıyor.

* Türkiye’ye gelen turistler arasında seyahat başına en yüksek harcamayı 4 bin 15 dolar ile 12 yaşından büyük çocuklarla seyahat eden aileler gerçekleştiriyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x